Wypowiedzenie umowy

Zarówno pracodawca jak i pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy. Wypowiedzenie umowy niesie ze sobą okres wypowiedzenia, po którego upływie umowa zostaje rozwiązana. Umowa powinna zostać wypowiedziana pisemnie (dozwolona jest też forma elektroniczna z podpisem elektronicznym). Przygotowanie odpowiednich dokumentów potrafi być pracochłonne, dlatego warto skorzystać z kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej. 

Jeśli umowę wypowiada pracownik, pracodawca otrzymuje wypowiedzenie natychmiast lub po pewnym okresie. Natychmiastowe otrzymanie wypowiedzenia występuje w sytuacji, gdy pracownik wręcza je pracodawcy osobiście. Kiedy pracownik wysyła wypowiedzenie listownie, czas na zapoznanie się z treścią wypowiedzenia jest opóźniony. Okres samego wypowiedzenia liczy się od momentu, kiedy pracodawca ma szansę na zapoznanie się z nim. Jeśli wypowiedzenie doręczone jest w formie listownej, okres wypowiedzenia liczy się od dnia, kiedy dany list został doręczony. 

Rozwiązanie umowy z okresem wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia ustalony jest przez art. 34 Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia jest uzależniony od długości trwania umowy pracownika. Przy umowie na okres próbny trwającej do 2 tygodni, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Dla umowy na okres próbny trwającej ponad 2 tygodnie, okres wypowiedzenia oszacowano na 1 tydzień. Umowa próbna na 3 miesiące ma okres wypowiedzenia wynoszący 2 tygodnie.

Inaczej jest w przypadku umów na czas określony i nieokreślony. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, jego okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla pracownika zatrudnionego minimum 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Gdy zatrudnienie pracownika wynosi co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.  

Pracodawca ma obowiązek uzasadnić wręczenie wypowiedzenia pracownikowi przy każdym typie umowy. Gdy w pracy działa organizacja związkowa, pracodawca informuje o tym, że zamierza wypowiedzieć umowę pracownikowi. Informacja ta ma znaleźć sna piśmie wraz z przyczyną tej decyzji. W przypadku niejasności, obsługa kadrowo-płacowa zapewnia odpowiednie wsparcie w opisywanym procesie. 

Kiedy okres wypowiedzenia nie obowiązuje?

W określonych wypadkach istnieje możliwość ominięcia okresu wypowiedzenia. Warunki takiego postępowania zapisane w Kodeksie pracy. Okresu wypowiedzenia nie zachowuje się w sytuacji, gdy: 

  • pracownik dopuścił się naruszenia swoich obowiązków pracowniczych, 
  • dokonał przestępstwa w trakcie trwania umowy o pracę, przez co dalsza praca na zatrudnionym stanowisku nie jest możliwa; przestępstwo jest oczywiste lub potwierdzono je wyrokiem sądowym,  
  • z własnej winy utracił uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na swoim stanowisku,
  • z własnej winy utracił uprawni niezbędnych kwalifikacji do wykonywania pracy na swoim stanowisku. 

Niezachowanie okresu wypowiedzenia występuje również w sytuacji gdy pracownik nie pojawia się w pracy z racji choroby. Przyczyna rozwiązania umowy nie jest zależna od pracownika, pracodawca ponosi jednak straty. W Kodeksie pracy zostały wymienione powody, na podstawie których rozwiązanie umowy może nastąpić: 

a) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

-dłużej niż 3 miesiące — jeśli pracownik nie był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy, 

-więcej niż łączny czas pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz 3 pierwsze miesiące rehabilitacyjnego świadczenia — jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy lub niezdolność do pracy nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, 

b) przy nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika trwającej dłużej niż miesiąc z powodów innych niż tych wyżej wymienionych.

Jeśli powyższe przyczyny ustaną, a pracownik będzie chodził do pracy, pracodawca nie może rozwiązać umowy, jako powód podając długiej nieobecności pracownika. 

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy z pracownikiem w czasie jego nieobecności z powodu opieki nad dzieckiem, gdy pracownik pobiera z tego tytułu zasiłek. Pracodawca nie może rozwiązać umowy również w sytuacji, gdy pracownik pozostaje w izolacji z powodu choroby zakaźnej, jeśli pobiera zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe.  

Przy rozwiązaniu umowy w związku z nieobecnością pracownika w pracy, pracodawca powinien brać pod uwagę to, może zatrudnić zwolnionego pracownika ponownie. Według Kodeksu pracy, jeśli pojawi się chęć pracownika do powrotu na stanowisko, a zgłoszenie chęci do pracy nastąpi bez zbędnej zwłoki, po ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę do rozwiązania umowy, pracodawca powinien zatrudnić ponownie takiego pracownika. Zgłoszenie chęci do pracy powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od momentu rozwiązania umowy z pracownikiem.

Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. W sytuacji, gdy praca ma negatywny wpływ na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go na inne stanowisko w terminie ustalonym przez lekarza, pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Stanowisko, na które może zostać przeniesiony pracownik, powinno pokrywać się z jego kwalifikacjami zawodowymi oraz być dostosowane do stanu zdrowia pracownika. Rozwiązując umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracownik musi pamiętać o tym, aby zrobić to na piśmie, podając przyczynę rozwiązania umowy. 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, powód rozwiązania umowy jest bez znaczenia. Obie strony, pracodawca i pracownik decydują wspólnie jaki jest termin rozwiązania umowy. Kodeks pracy nie reguluje dokładnie, w jakiej formie powinno zostać złożone takie porozumienie, jednak rekomenduje się sporządzenie go w formie pisemnej. Rozwiązanie umowy może zostać przeprowadzone w następujący sposób: 

  • pracodawca tworzy dokument z propozycją rozwiązania umowy o pracę, a pracownik go podpisuje, 
  • pracownik tworzy dokument z propozycją rozwiązania umowy o pracę, a pracodawca go podpisuje, 
  • każda ze stron stosunku pracy godzi się na wspólne stworzenie takiego dokumentu, razem go podpisując. 

Tekst oparty na podstawie: https://kadry.infor.pl/wypowiedzenie/wypowiedzenie-umowy-o-prace/5138078,wypowiedzenie-umowy-o-prace-jak-je-przygotowac-i-co-nalezy-wiedziec.html 

Scroll to Top